Running Team Raittinen

RUNNING TEAM RAITTINEN

 Running Team Raittinen on vuodesta 2014 lähtien pyörinyt juoksuryhmä, jossa juoksijoita nuorista aikuisiin ja kilpaurheilijoista kuntoilijoihin yli seurarajojen. 

Nuoremmilla on hyvä olla huoltaja mukana ainakin alussa. Treeneissä  huomioidaan ryhmäläisten juoksutausta ja treenit on aina muokattavissa kulloisenkin tarpeen mukaan.

Treeniryhmä kokoontuu kerran viikossa ympäri vuoden. Yksi harjoitus kestää n. 1,5-2h. Treenit toteutuu pääosin ulkona urheilukentällä, maastoissa, hiekkateillä. Talvisin myös treenataan hallissa.

Harjoituksen päärunko: Alkuverkka+liikkuvuus+tekniikka+juoksuvedot+ kimmoisuus/lihakunto/liikkuvuus

MITÄ, MISSÄ, MILLOIN?

Harjoitukset torstaisin klo 18-20 (19.45). Paikka vaihtelee.

Mikäli olet kiinnostunut aloittamaan juoksuharrastuksen tai kaipaat juoksuryhmää, niin ota rohkeasti yhteyttä ryhmän valmentajaan p.050 5345767 Hanna-Mari

päivitetty 8.9.2025

Meidät löydät myös instagramista running_team2020 

HYVÄN MIELEN JUOKSUTAPAHTUMA -projekti 2019-2020

Running Team hyvän mielen juoksutapahtuman tavoitteena on ollut harjoitella ryhmässä juoksemista eri tavoin ja teemoin sekä saada mukaan uusia juoksemisesta kiinnostuneita. Yhtenä suunnitelmana oli tutustua Kurikassa järjestettäviin SM-maastoihin ja tempauksen ansiosta saada myös osaa ryhmästä osallistumaan kisoihin. Lisäksi tavoitteena on ollut oppia kuuntelemaan omaa kehoa treenien jälkeen ja saada tietoa kehonhuollosta, levon merkityksestä sekä juoksun ja liikkumisen hyvistä vaikutuksista.

Projektiin olemme saaneet Yhyres- yhdistykseltä tukea. Samoin matkassamme mukana on ollut Fysiokipinä

Alla liitteenä HYVÄN MIELEN JUOKSUTAPAHTUMAN- raportti